Побуріння глиці (хвої) та її опадання
Природнє явище в хвойних порід, яке відбувається в кінці літа або на початку осені. У сосни і туї це відбувається раз на 3 роки, у ялівцю – один раз на 4 роки, у ялини і ялиці (піхта) – раз на 5 років. Якщо глиця побуріла біля основи стебла, а основна гілка і верхівка залишаються здоровими – то нема причини хвилюватися. В цей час можна допомогти дереву скинути зайву хвою. Одягніть грубу перчатку та зішморгніть відмершу хвою з гілок.
Весняний опіки
Це неінфекційні хвороби хвойних рослин. До побуріння хвої, а іноді і загибелі молодих рослин призводить ясна сонячна погода після холодів, особливо ще на тлі снігового покриву. Сонце і посушливий вітер сприяють втраті вологи у хвої, в той час як в ще холодному грунті не прокинулося коріння, яке не в змозі компенсувати цю втрату. Навесні тільки-но висаджені рослини необхідно обприскувати водою, на зиму їх слід захистити від морозу і посушливих східних вітрів білим агроволокном. Іноді спостерігається таке явище: посаджені восени деревця, які мають всю зиму свіжий і здоровий вигляд, навесні раптово гинуть. Тут винен не термін посадки, а мимовільне травмування коренів при пересадці. Коренева система, що має масу всмоктуючих корінців, порушується при необережному викопуванні. Відновлювальна ж здатність у всмоктуючих коренів дуже низька.
Взимку при мінусовій температурі і при високій вологості повітря хвоя майже не випаровує вологи, зберігаючи свіжий вигляд. Але з настанням теплих днів цей процес активується. Коріння в холодній землі ще не працює і не відновлюється. Ось в таких умовах і настає явище «фізіологічної посухи» — вода є, але рослина гине від неможливості її використовувати. Отже, при пересадці, рослина обов’язково має бути з грудкою землі. Рання весна — найнебезпечніший час для хвойних. Сонце світить з великою інтенсивністю, подовжується світловий день. За зиму відвикла від сонця хвоя починає активно накопичувати цукри. Хлорофіл, не встигаючи переробляти сонячну енергію, виділяє її у вигляді кисню — дуже сильного окислювача. Окислення тканин викликає опік. Особливо згубна різка зміна погоди, коли після похмурих днів проглядає сонце. Подібний перехід сприяє «вигоранню» хвої і утворенню тріщин на корі. Навіть люті морози не такі страшні для хвої, як ці погодні перепади.
Щоб максимально захистити дерево від зимових опіків, треба обрати таке місце, щоб пряме сонячне світло падало тільки в ранкові та вечірні години. При неможливості цього, слід передбачити захист у вигляді тентів, синтетичних нетканих матеріалів і т.д. Всі ці матеріали повинні створювати ковзане розсіяне світло.
Шютте
Небезпека цієї грибкової хвороби полягає в тому, що існує багато різновидів шютте. Вони уражують хвойні культури у різний час — від ранньої весни до пізньої осені. Існує навіть снігове шютте, яке пошкоджує рослини взимку.
Перші ознаки хвороби з’являються восени: на хвої помітні дрібні жовтуваті плями, спостерігається засихання, кінчики хвої жовтіють. Після першого весняного потепління хвоя стає червоно-бурого кольору, одночасно на ній з’являються дрібні чорні крапки. У квітні-травні хвоя опадає. Літом на опалій хвої утворюються алопеції, які дозрівають у кінці червня і заражають вже молоду хвою.

Лікування проводиться ранньою весною відразу після сходження снігу і пізньої осені за допомогою розбризкування по кроні дерева і по ґрунту під ним фунгіцидами, до складу яких входять з’єднання сірки і міді, а також іншими препаратами – Бордоська рідина, Курзат Р, Фітоспорин, Фалькон, Скор. При прояві захворювання в літній час обприскування хвойних повторюють.
Іржа
Хвороба, що зустрічається по всій Україні і поширюється за температури повітря близько 16 °C та високої вологості повітря.
Перші ознаки іржі проявляються восени — на хвої з’являються жовті плями. Біля основи хвоїнок здувається кора і стає помаранчевою. Внаслідок ураження руйнуються смоляні ходи та активно виділяється смола. Поступово на стовбурі і гілках утворюються овальні потовщення, які розростаються та перетворюються в багаторічні рани, з них витікає смола.
Іржа частіше вражає сосну сибірську, корейську, чорну і ялівець козацький.
Для боротьби із захворюваннями та для профілактики хвороб рослини обробляють, починаючи з весни, з інтервалами в два тижні. Це роблять до тих пір, поки повністю не зникнуть ознаки захворювання.
Для боротьби з іржею підходять препарати Фалькон (профілактика і лікування), Фольпан, Курзат Р (лікування).
Альтернаріоз
шкодить ялівцю, туям, які зростають в тіні та загущених насадженнях. На хвої поширюються чорнуваті, темно-сірі плями. Пошкоджена гілка на розрізі має ніби підмерзлий вигляд, чорного або темно-коричневого кольору з чітко проявленими концентричними колами. Найчастіше Альтернаріоз спостерігається в нижній частині крони біля основи стовбура.
Уражені гілки видаляють до здорової деревини.

Для обробки хвойних використовують препарати на основі міді (Мідний купорос, 1%Бордоська суміш, Блу Бордо та інші). Грибок необхідно придушувати до пізньої осені обробляючи крону та грунт під нею.
Фузаріоз
розвивається в грунті біля коріння сосен, ялин, модрини, ялиці, коли занадто сиро. Грунтовий патоген проникає в корені рослини, які в результаті буріють і повільно загнивають. Далі гриб проходить в судинну структуру, наповнюючи її своєю біомасою, що ускладнює проникнення поживних речовин.
У той же час, якщо зробити поперечний зріз пошкодженої гілки, то можна побачити повне або переривчасте потемніння кільця одночасно і серцевини, і ксилеми. Хвоя починає жовтіти, червоніти і опадати, крона стоншується, рослини починають сохнути.
Проводять рихлення, дренування, застосування «Фітоспорін» допоможе відродити дерева, вони знову зазеленіють, якщо гілки не встигнуть остаточно засохнути.
Сосновий вертун
проявляється на бокових пагонах сильним викривленням, а верхівковий пагін взагалі відмирає. Спори переносяться з осики або тополі на сосну та навпаки весною або влітку. Сосновий вертун може призвести до висихання і опадання хвої, викривлення пагонів, а також до загибелі молодих дерев. З’являються подовжені помаранчеві подушечки ецидії, що виступають з-під розірваного епідермісу рослини. Вони мають вигляд здуття, що розташоване ланцюжком.

Важливо звернути увагу на виборі здорових, стійких сортів сосни, дотриманні оптимальних умов вирощування, проведенні своєчасної обрізки і підживлення дерев, утриманні чистоти і порядку в саду, виявленнаі і знищення заражених дерев, уникання сумісної посадки сосни з осикою або тополею, знищення опалого листя осики і тополі, яке містить спори гриба. Для лікування знадобиться «Фундазол», вистачить двох обробок цим препаратом за сезон.